Cerc misionar in Parohia Hălmăgel  

Preoții  Cercului Pastoral  Misionar Hălmagiu coordonat din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu de către preotul Vand Ioan, în data de 22 februarie 2015 s-au întrunit la Biserica Ortodoxă  cu hramul ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril,, din Parohia Hălmăgel,  Protopopiat Sebiș.

Soborul preoților participanți au săvârșit Taina Sfântului Maslu.

Preotul referent Șerban Adrian Ionuț a susținut o lucrare  care a a cuprins urmatoarele teme :

  1. Parohia și mănăstirea în apărarea dreptei credințe;
  2. Rolul preotului în parohie;
  3. Ce este parohia-mănăstirea?

După terminarea Tainei Sfântului Maslu părintele referent a susținut prima tema în fața credincioșilor referindu-se atât la importanța parohiei cât și la rolul manastirii în apărarea dreptei credințe, iar celelalte 2 teme au fost discutate în cadrul cercului de către preoții prezenți.

La cerc au participat toți preoții care fac parte din cercul misionar Hălmagiu, cât și un număr mare de credincioși.

Preot Ioan Vand

20150222_175544