Postul Mare cu rugăciune din toată inima

Pentru a marca Ziua Internaţională a Bolilor Rare, elevi ai Seminarul Teologic Ortodox din Arad alături de sute de elevi și preșcolari de la liceele, şcolile şi grădiniţele din municipiul Arad au format, vineri 27 februarie, o inimă umană pe platoul din faţa Palatului Administrativ.

Evenimentul organizat în colaborare cu Direcția de Dezvoltare și Asistență Comunitară, D.G.A.S.P.C. Arad, Asociația „Cetatea Voluntarilor”, Asociaţia persoanelor cu dizabilităţi mentale – INTEGRA și Poliția Română, a dorit să accentueze faptul că bolile rare „merită o atenţie deosebită din parte tuturor factorilor de decizie din domeniul sănătăţii şi nu numai“.

După formarea inimii umane pe platou, părintele Gabriel Mariș, consilier social al Arhiepiscopiei Aradului, a spus împreună cu toți cei prezenți rugăciunea „Tatăl nostru”. Părintele i-a îndemnat pe toți cei care au prieteni suferind de astfel de boli rare, în această perioadă de Post Mare, să se aplece mai mult asupra ajutorării acestora dar mai ales să se roage lui Dumnezeu pentru pacea, sănătatea și ajutorul lor.

Ziua Internaţională a Bolilor Rare este marcată în fiecare an în preajma zilei de 28 februarie şi are ca scop identificarea unor posibilităţi de colaborare pentru a oferi o îngrijire de calitate pacienţilor.

„În România există mai multe domenii în care accesul la îngrijire în bolile rare a cunoscut un anumit progres în ultimii ani, dar sunt încă foarte multe de făcut. În continuare este nevoie de sprijinul tuturor pentru asigurarea accesului la tratamentul bolilor rare, dezvoltarea serviciilor sociale specializate pentru bolile rare, sprijinirea activităţii Consiliului Naţional al Bolilor Rare şi a Strategiei Naţionale de Sănătate, colaborarea cu Ministerul Sănătăţii în identificarea de soluţii pentru pacienţii cu boli rare“, se menționează pe pliantele oferite participanților la eveniment.

Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului

10991464_876070909124867_3200554998329247898_o 11004655_876093782455913_3572701032305929991_o