Protocol de colaborare cu Consiliul Judeţean Arad și Centrul Cultural Judeţean Arad

   Arhiepiscopia Aradului a realizat un nou Protocol de colaborare, după cele semnate cu Inspectoratul Județean Școlar Arad și Inspectoratul Județean de Poliție Arad. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, s-a semnat un nou Protocol de colaborare cu Consiliul Judeţean Arad și Centrul Cultural Judeţean Arad. Partenerii vor organiza în conlucrare, în perioada 2015-2016, o serie de manifestări şi proiecte cultural-artistice şi social-educative, după cum urmează:

  1. Proiectul internaţional „Hristos în cetate”. Manifestări spirituale şi cultural- educative, publice, închinate, în 2015, Anului omagial al Pastorației în parohii și mănăstiri, în Patriarhia Ortodoxă Română. Printre invitaţi se numără: Pr. Prof. Vasile Mihoc, Arhim. Nickolas Zaharov, Protos. Hrisostom Filipescu etc.
  2. Festivalul internaţional de spiritualitate şi artă creştină „Filocalia”.

Manifestări spirituale, cultural-artistice şi sociale, publice, închinate, în 2015, anului comemorativ, în Patriarhia Ortodoxă Română. Printre invitaţi se numără: Dl. Andrei Pleşu, Protos. Agapie Corbu, Pr. Constantin Necula, Regizorul Nicolae Mărgineanu, Trupa ortodoxă de teatru „Civic-Art” Bucureşti, Grupul psaltic „Koinonia”.

 

  • Tabăra social-educativă de copii, de la Moneasa. Partenerii au în vedere ca beneficiarii acestui program educativ-instructiv şi cultural adecvat vârstei şcolare să fie copii proveniţi din familii defavorizate sau cu situaţie materială precară din judeţul Arad.
  1. Publicarea de lucrări reprezentative, cu abordări teologic-spirituale şi catehetic-educative, în cadrul Editurii Arhiepiscopiei Aradului.

Aceste manifestări vor să fie un demers al credinței și slujirii lui Dumnezeu, slujind oamenilor. Ortodoxia nu este altceva decât taina slujirii și a iubirii, taina altarului și a aproapelui, demersul duhovnicilor, care este calea frumuseții interioare, ce exprimă pacea virtuților, mângâierea harului și uimirea în fața profunzimilor lui Dumnezeu.

Arhim. Teofan Mada, vicar-administrativ, coordonator al Protocolului de colaborare