Slujire arhierească în Parohia Şeitin

În Duminica a treia din Postul Mare (a Sfintei Cruci), Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a efectuat o vizită arhierească în Parohia Şeitin, Protopopiatul Arad, dând răspuns invitaţiei părintelui paroh Radu-Marian Bocşa.

Cu acest prilej Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica parohială cu hramul ,,Sfântul Grigorie Teologul”, în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa a numeroşi credincioşi, tineri şi bătrâni, veniţi să îşi întâmpine Ierarhul şi să primească binecuvântare la mijlocul postului.

În cuvântul de învăţătură cu titlul ,,Crucea vieţii”, pe baza citirilor scripturistice ale duminicii (Evr. 4-5; Mc. 8-9) şi în legătură cu Cazania duminicii, chiriarhul arată valoarea vieţii, a sufletului creştin prin urmarea lui Hristos pe drumul crucii şi participarea la jertfa Golgotei în vederea mântuirii. Crucea Domnului primeşte un sens spiritual înalt, mai ales pentru vremea Postului Mare când credinciosul se străduieşte prin virtute să împlinească tot ceea ce se făptuieşte spre desăvârşire, până la jertfa de sine. La jumătatea unui drum anevoios ca cel al Postului Sfintelor Paşti, crucea încurajează prin biruinţă asupra răului şi garanţia învierii şi vieţii veşnice, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Costin Sandu-Dorin a fost hirotonit diacon pe seama parohiei Sălăjeni, Protopopiatul Sebiş.

Părintele paroh a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei şi a oferit tuturor oaspeţilor o agapă creştină.

2 3 4 10410277_887314107974439_6271850447521372950_n