CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA GALŞA

Din încredinţarea IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului,  Cercul Misionar Siria sub coordonarea Pr. Botezatu Iulian  s-a întrunit, duminică  26 aprilie 2015, în Parohia Galşa, Protopopiatul Lipova . Cu acest prilej soborul de preoţi în număr de 15, au oficiat Taina Sf. Maslu de obşte în curtea bisericii, avându-l în mijlocul lor pe Preacuviosul Părinte Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei  Aradului.

După oficierea Sf. Maslu, fiind anul 2015, ,,an omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi” , Pr. Trif Adorian Lucian –Parohia Galşa, a susţinut  tema :,, Rolul spiritualităţii monahale, liturgice şi filocalice în lucrarea misionară a mănăstirii azi in interiorul Bisericii”.

Preacuviosul Părinte Iustin Popovici a scos în evidenţă   importanţa temei abordate în acest an omagial 2015 ,,a misiunii parohiei si mănăstirii în viaţa credincioşilor”, arătând că mănăstirile sunt adevărate şcoli de misiune creştină ortodoxă, prin rugăciunea şi predicile călugărilor, prin îndrumarea în Taina Spovedaniei, ca şi prin opera filantropică în folosul celor bolnavi şi lipsiţi.

La final   Pr. Paroh Trif Adorian  Lucian a mulţumit tuturor celor care au luat parte la această bucurie duhovnicească, preoţi si credincioşi deopotrivă, ziua încheindu-se cu o agapă  frăţească .

a transmis, Preot Trif Adorian Lucian

1 2 3 4