Conferință de presă despre Festivalul „Filocalia”, Arad

Echipa de organizare a Festivalului „Filocalia”, festivalul iubirii de frumos divin, a organizat vineri, 03. 04. 2015, ora 12, 30, o conferință de presă, la sediul Consiliului Județean Arad, în prezența domnului Nicolae Ioțcu, Președinte al Consiliului Județean Arad, a doamnei Ana Maria Dragoș, Directoare a Centrului Cultural Județean Arad, și a reprezentantului Arhiepiscopiei Aradului în această manifestare de suflet, aflată la a treia ediție. De asemenea au fost prezenți și reprezentanții mass-media din Județul Arad și din țară. Ediția din acest an, închinată marilor păstori de suflete în Patriarhia Ortodoxă Română, va fi realizată de către artişti, care sunt îndrăgostiţi de frumuseţe şi care lucrează pentru ea. Invitații din acest an sunt prietenii adevăratei arte, prietenii lui Hristos. Printre invitați se numără mari personalității ale teologiei și spiritualității române de astăzi.

Programul manifestărilor este următorul:

  1. Vineri 17 aprilie 2015, ora 19.00

„Hristos şi oamenii lui Hristos”

Conferinţă susţinută de Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula

Sala mare de spectacole a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad

  1. Sâmbătă 18 aprilie 2015, ora 19.00

„Întoarcerea zidarului” de Dan Tărchilă

Spectacol de teatru. Regia artistică: Marian Ciripan. Distribuţia: Cristina Moldoveanu, Marian Ciripan, Cristi Dionise.

Sala de concerte a Filarmonicii de Stat Arad

  • Duminică 19 aprilie 2015, ora 19.00

Proiecţia filmului „Părintele Arsenie Boca. Omul lui Dumnezeu” – regizor şi producător Nicolae Mărgineanu

Proiecţia va fi urmată de un dialog între regizorul Nicolae Mărgineanu şi Arhim. Conf. Univ. Dr. Teofan Mada

Sala mare de spectacole a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad

  1. Joi 23 aprilie 2015, ora 19.00

„Omul, chipul Slavei dumnezeieşti”

Conferinţă susţinută de Pr. Lect. Univ. Vasile Gavrilă

Sala mare de spectacole a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad

  1. Vineri 24 aprilie 2015, ora 19.00

„Veniţi de primiţi Lumină”

Concert pascal susţinut de grupul psaltic „Kinonia”

Sala de concerte a Filarmonicii de Stat Arad

  1. Duminică 26 aprilie 2015, ora 19.00

„Filocalia, Enciclopedie a Ortodoxiei”

Conferinţă susţinută de Pr. Prof. Univ. Dr. Ioan Ică Jr.

Sala de concerte a Filarmonicii de Stat Arad

Organizatorii invită intreaga cetate a Aradului să participe la manifestările cultural-spirituale închinate păstorilor de suflete, care au avut voința de a se jertfi pentru Hristos, din disponibilitatea și plinătatea unei iubirii adevărate, gratuită și în totalitate. „Oamenii lui Hristos” îl iubesc pe Dumnezeu pentru El însuși și se iubesc pe sine înșiși pentru Dumnezeu. Iubirea este întotdeauna gratuită și disponibilă : se dăruiește cu promtitudine și din inimă.

Arhim. Teofan Mada, Vicar administrativ, Director al FestivaluluiPicture_013 Picture_017