Mediul virtual folosit cumpătat

 Asociația Filantropia Arad, în parteneriat cu Asociația Millennium Center a desfășurat proiectul „Îmbunătățirea și certificarea competențelor digitale ale persoanelor vulnerabile din Județul Arad”, destinat copiilor Centrului de zi „Nașterea Maicii Domnului” din Arad. Prin acest proiect, cei 17 copii care beneficiază de serviciile sociale ale acestui centru, își dezvoltă competenţele digitale.

Copiii au învățat lucruri noi în utilizarea calculatorului, acesta nefiind doar o jucărie pentru timpul liber, ci un instrument care poate să servească la dezvoltarea cunoștiințelor și la socializarea cu alte persoane. Câteva dintre subiectele discutate au fost cele legate de elementele de bază, ce este un fisier, copiere/mutare documente, imprimare, browsere, crearea unei adrese de email,  completarea unui CV Europass și multe altele.

La final, Asociația Millennium Center a înmânat un certificat de participare fiecărui copil în parte.

Pr. Cons. Gabriel Mariș

Președintele Asociației Filantropia

DSCN9894 DSCN9895 DSCN9902