O bucurie pentru copiii din spital  

Cu ocazia inaugurării Ludotecii Secției de Pediatrie II a Spitalului Clinic de Urgență Județean Arad, a fost săvârșită o slujbă de sfințire a acestui loc. Slujba a fost săvârșită cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului de către delegatul chiriahului – pr. cons. Gabriel Mariș și pr. Vasile Cucu – preotul misionar al spitalului, în prezența conducerii instituțiilor, sponsorilor și organizațiilor implicate în amenajarea acestui spațiu. Cu această ocazie Arhiepiscopia Aradului a dăruit Ludotecii o frumoasă icoană a Maicii Domnului spre ajutorul copiilor și părinților care vor aduce aici rugăciuni pentru grabnică însănătoșire.

Ludoteca se dorește a servi copiilor internați în spital să treacă mai ușor peste zilele de spitalizare prin diverse jocuri și activități desfășurate de voluntari.

Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului

desc-ârcare (3) desc-ârcare (6) desc-ârcare desc-ârcare (4)