Cerc misionar în parohia Almăș

Parohia  Almăş din protopopiatul Sebiş a fost astăzi 24.05.2015, cu începere de la ora 16, gazda întrunirii preoților din Cercului Pastoral-misionar  Gurahonţ, coordonat din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei,  de către preotul Moţ Crăciun-Dorel.

Întrunirea a avut loc în  Biserica parohială cu hramul „Bunavestire” și a fost precedată de Taina Sfântului Maslu săvârșită de cei 11 preoți prezenți, fiind prezenți la Sfânta Taină un număr foarte mare de credincioși din parohia Almăș și parohiile învecinate.

În continuare părintele Lușcă Ciprian de la parohia Zimbru a susținut referatele cu temele: 1.Misiunea parohiei sub aspect liturgic, misionar-pastoral, cultural, social-filantropic și administrativ-gospodăresc.2.Preoția și preoțimea ca factori de stabilitate și progres pentru sufletul și neamul românesc.3.Dragostea față de patrie.

Temele prezentate au fost dezbătute de către preoții participanți.

În finalul întâlnirii, preotul paroh Oarcea Florin  a mulţumit tuturor pentru participare.Ziua s-a încheiat cu o agapă fraţească.

Moţ Aurelian Iulian

IMG_0166 IMG_0167 IMG_0173