Slujbă de sfinţire a Sediului Asociaţiei Nevăzătorilor din Arad

Marți, 16 iunie 2015, la noul sediul al Asociației Nevăzătorilor din Arad, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, a săvârșit o slujbă de sfințire și de binecuvântare, pentru a da o consistență mai perceptibilă pentru comunitatea creștinească în cetatea Aradului. La eveniment au participat mai mulți membri ai asociației care s-au putut bucura de cuvântul de încurajare rostit de către ierarh, la sfârșitul slujbei, pentru ca „și cei ce văd și cei ce nu văd să poată vedea cele ce nu se văd, cele ce, nici cei ce văd nu le văd. Avem mângâierea sufletească că stăm împreună aici și inaugurăm un nou loc care să folosească pentru toate trebuințele vieții sociale, celor care sunt lipsiți de ceea ce ne dă lumina cea de toate zilele – a mai spus Înaltpreasfinția Sa. Ori, ceea ce învățăm din paginile Sfintei Scripturi, este faptul că Mântuitorul nostru Iisus Hristos este Însuși Lumina cea adevărată. El este Acela care ne luminează până în adâncul sufletului nostru și această lumină a lui Dumnezeu care este o energie necreată, este dincolo de ceea ce putem noi vedea trupește. Vederea trupească are o limită, dar vederea sufletească merge mult mai departe. Cei care nu au lumina trupească au însă lumina sufletească și pot simți, pot vedea ceea ce este dincolo de puterile cele materiale. Oricare dintre cei care nu au exersat unul dintre simțurile cu care omenește am fost înzestrați cu toții după chipul lui Dumnezeu, știți mai bine decât v-aș putea eu spune acuma, există o compensație care ne face să vedem dincolo de un Univers infinit. Dumnezeu să ne ajute pe fiecare să vedem așa cum spune cântarea de la Sfânta Liturghie: „Am văzut Lumina cea adevărată, am primit Duhul cel ceresc; am aflat credinţa cea adevărată, nedespărţitei Sfintei Treimi închinându-ne, că Aceasta ne-a mântuit pe noi”. Asociaţia Nevăzătorilor din România – filiala Arad, este o organizaţie neguvernamentală, apolitică, personalitate juridică de drept privat, autonomă, cu caracter umanitar, social, cultural, sportiv, de interes general, de utilitate publică cu durată nedeterminată, acreditată ca furnizor de servicii şi prestaţii sociale. Membrii asociației se află în purtarea de grijă a chiriarhului, prin Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului coordonat de către părintele consilier Gabriel Mariș, prezent la eveniment. Toți cei prezenți au primit daruri din partea ierarhului și au participat la o agapă creștinească.

Sectorul Social-Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului

10458662_454127524768857_2682299932899280307_n 11088357_454127234768886_524125637301406835_n 11536758_454120994769510_8249234021780173078_n