Vizită chiriarhală şi distincţii în Protopopiatul Sebiş

Duminica a I-a după Rusalii şi totodată a pomenirii Tuturor Sfinţilor se înscrie în cuprinsul Protopopiatului Sebiş ca una bogată în evenimente bisericeşti locale, la care a luat parte Arhiepiscopul Aradului, Înaltpreasfinţitul Timotei, distinse personalităţi ale vieţii bisericeşti şi laice, preoţi şi enoriaşi ai comunităţilor respective.

Astfel, duminică, 7 iunie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu a poposit în prima parte a zilei în filia Nădălbeşti, Parohia Susani, Protopopiatul Sebiş, pentru a binecuvânta şi sfinţi lucrările de renovare interioară şi exterioară ce s-au efectuat la lăcaşul sfintei biserici din Nădălbeşti. Aici, Chiriarhul a fost întâmpinat cu multă bucurie de către Preaonoratul părinte Alexandru Botea, protopop al Sebişului sşi preotul paroh Dan-Viorel Albiş împreună cu un sobor de preoţi şi un număr mare de credincioşi care s-au bucurat de prezenţa în mijlocul lor a Înaltpreasfinţiei Sale. Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit aici Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvântul de învăţătură, cu titlul ,,Cultul sfinţilor în Ortodoxie”, Chiriarhul a arătat modul în care membrii Bisericii participă la viaţa acesteia, conformându-se însuşirilor ei, astfel încât fiecare creştin să tindă la cele mai înalte virtuţi, sfinţenia, definindu-le desăvârşit. Canonizarea sfinţilor, prin demersurile ei, reflectă această strădanie, prin condiţiile ce le observă, pilda sfinţilor fiind un îndemn neîncetat spre mărturisirea lui Hristos Domnul, aşa cum se vor tâlcuite şi pericopele zilei (Evr. 11 şi 12; Matei 10 şi 19).

În ultima vreme, la biserica filiei Nădălbeşti s-au efectuat mai multe lucrări de renovare interioară şi exterioară, şi anume: schimbarea acoperişului, a uşilor, vopsirea turnului şi renovarea interioară. Pentru deosebita activitate şi pentru munca depusă, părintele paroh Albiş Dan-Viorel a fost hirotesit întru iconom.

La ceas de seară, Înaltpreasfinţia Sa a poposit în biserica parohială din Susani, unde a săvârşit slujba Vecerniei înconjurat de un sobor de preoţi din vecinătatea parohiei. Cu acest prilej, Ierarhul arădean a rostit credincioşilor prezenţi un cuvânt de învăţătură despre postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, făcând referire la modul de ţinere şi îndrumând pe cei prezenţi la respectarea lui, insistând despre locul ce-l are în cadrul celorlalte posturi din cursul anului bisericesc şi contribuţia la împlinirea misiunii Bisericii cu precădere în acest an omagial.

Spre finalul zilei, Chiriarhul a poposit în Parohia Prunişor, răspunzând invitaţiei părintelui protopop Alexandru Botea, care păstoreşte această comunitate parohială. În biserica parohială  cu hramul ,,Sf. Arh. Mihail şi Gavriil”, Înaltpreasfinţia Sa săvârşeşte Acatistul Tuturor Sfinţilor, rostind după aceasta un cuvânt de învăţătură despre iconografia frumoasei biserici parohiale ca ilustrare a cinstirii Sfinţilor Români alăturaţi cetelor ai întregii Ortodoxii.

Cu acest prilej, părintele paroh Alexandru Botea, protopop al Sebişului, a primit distinctia de iconom stavrofor, ca o încununare a slujirii în noua misiune. Părintele protopop a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei pentru părinteasca purtare de grijă şi pentru distincţia acordată.

Protos. Iustin Popovici

11120598_10200495552186556_1164970352_n 11297827_10200495552266558_775234466_n 11350304_10200495553586591_1801057229_n 20150607_093817 20150607_094004