Ziua Drapelului naţional, la Arad

În fiecare an, în data de 26 iunie, se sărbătoreşte ziua drapelului. În seara zilei de 25 iunie drapelul naţional arborat în faţa Palatului administrativ al oraşului Arad a fost coborât de pe catarg în prezenţa Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei Seviciu şi a oficialităţilor urbei noastre, împăturat şi condus de către garda portdrapel în Catedrala Ortodoxă de la Podgoria, unde a rămas peste noapte. În dimineaţa zilei de 26 iunie, la ora 08.15 s-a oficiat slujba de sfinţire a drapelului de către Întâistătătorul Eparhiei noastre însoţit de un sobor de preoţi. În rugăciunea de sfinţire a drapelului Înaltpreasfinţitul a accentuat frumoasa exprimare care spune că acesta va umbri “patria cu întreitul semn duhovnicesc al celor trei culori: azurul credinţei, soarele nădejdii şi văpaia iubirii.”

La sfârşitul ceremoniei religioase drapelul a fost înmânat comandatului gărzii portdrapel care l-a dus la locul de arborare. Începând cu orele 09.00 în faţa primăriei s-a desfăşurat ceremonialul militar şi religios de arborare a drapelului. ÎPS Timotei a rostit rugăciunea de binecuvântare, a binecuvântat cu crucea drapelul, l-a sărutat, după care l-au sărutat prefectul si comandantul garnizoanei. Drapelul a fost înălţat pe catarg în acordurile imnului naţional. Ceremonia s-a incheiat cu defilarea gărzii de onoare a batalionului din Cetatea Aradului.

Preot militar David Adrian

1 3 4 5 11647328_868441459916547_50131829_n