Examenul de disertație la Facultatea de Teologie din Arad

Absolvenții programelor de studii teologice masterale: Teologie Practică și Teologie Sistematică din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă ”Ilarion V. Felea” ai Universității ”Aurel Vlaicu” din Arad și-au susținut examenul de disertație, luni 6 iulie 2015. Astfel, la primul program s-au înscris 32 de candidați, iar de cealaltă parte s-au înscris 16 candidați. În fața Comisiilor desemnate toți cei 45 de absolvenți din această promoție și 3 din promoția anterioară și-au prezentat lucrările pregătite, conform metodologiei de examen.

La final, în prezența ÎPS Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu și a Comisiei, candidații au depus jurământul în capela Facultății. După citirea catalogului și a frumoaselor rezultate obținute, părintele Decan i-a felicita pe absolvenți, arătând că ”această etapă înseamnă o încununare a studiilor absolvite, precum și o fructuoasă colaborare între candidați și coordonatorii lor, aceasta fiind demonstrată de calitatea superioară a mai multor lucrări de disertație. De asemenea, trebuie să luați aminte că momentul acesta este și unul de final dar și de continuare a eforturilor de cercetare teologică pe care trebuie să le continuați și în viitor”.

În încheiere, ÎPS Sa a salutat această generație de absolvenți de master, proveniți din mai multe centre eparhiale: ”Aceasta vorbește de la sine despre străduințele cadrelor didactice de la școala noastră teologică, pentru un învățământ axat pe cercetarea de calitate. Bucurându-ne și binecuvântându-vă pentru această realizare din viața dumneavoastră și a Facultății din Arad, vă invităm să sprijiniți publicațiile noastre eparhiale cu materiale de valoare, extrase din cercetarea pe care ați întreprins-o în elaborarea lucrărilor voastre de didertație.”

Pr. Filip Albu

1 11720454_10200598399877684_1628838071_n 11721255_10200598399997687_68436263_n