Cerc Pastoral în Parohia Țohești, Protopopiatul Sebiș

În prima duminică din postul Adormirii Maicii Domnului, Cercul preoțesc Hălmagiu, s-a întrunit în filia Țohești sub conducerea părintelui Vand Ioan, preot în Parohia Luncșoara. Cu acest prilej s-a oficiat Taina Sfântului Maslu iar tema programată pentru această întrunire a fost: ,,Păstori de suflet ce au apărat credința strămoșească în vremuri de răstriște în Arhiepiscopia Aradului (nume de episcopi, preoți, monahi). Biserici construite în Ținutul Hălmagiului în perioada comunistă (Vidra, Lazuri, Rostoci, Mermești).”

La acestă întrunire au fost invitați de către preotul paroh Șerban Adrian și foști colegi din Episcopia Devei și Hunedoarei între care și preotul Puf Florin din parohia Bătrâna care a susținut și un cuvânt de învățătură.

Seara spirituală s-a încheit cu o agapă frățească.

Preot Viorel Nan

Fotografie0060 Fotografie0063