Cerc misionar-pastoral la Parohia Bârzava

  Duminică, 20 septembrie 2015, din  încredinţarea Înaltpresfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, Arhiepiscopul Aradului,  preoţii ce compun Cercul misionar Radna, din Protopopiatul Lipova,coordonat de Părintele Jivănescu  Vasile,  s-au întrunit în biserica  parohiei Bârzava. Credincioşii acestei parohii au luat parte la oficierea Tainei Sf. Maslu, oficiată de un sobor de preoţi , avându-l în mijlocul lor pe Protopopul locului, Pr. Ioan Jidoi.

Tema întrunirii cu titlul : ,,Misiunea Mănăstirii în Mărturisirea de Credinţă, dezvoltarea culturii şi promovarea unităţii naţionale ”a fost prezentată de părintele Ilica Cornel de la Parohia Belotinţ.

Cu această ocazie, Preotul paroh Bândea Gheorghe a ţinut să  fie sfinţită şi o troiţă ridicată în comuna Bârzava, fiind din punct de vedere liturgic momentul propice , aflându-ne în Dumineca după Înălţarea Sfintei Cruci.

La final Preotul paroh a mulţumit oficialităţilor locale şi credincioşilor care s-au jertfit cu înălţarea acestei troiţe, precum şi tutturor celor care au participat la acest festin liturgic.

Ziua s-a încheiat cu o agapă frăţească.

preot Cosmin Balint

20150920_175830