CERC PREOȚESC LA BRUSTURI – PROTOPOPIATUL SEBIȘ

În Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, preoții care constituie Cercul Pastoral Misionar Hălmagiu, coordonat de părintele Ioan Vand, s-au întrunit la Biserica din Parohia Brusturi, unde un sobor de trei preoți: Bacoș Cristian – Hălmagiu, Șerban Adrian – Poienari și Groza Ștefan –Tălagiu, au oficiat vecernia, iar restul preoților prezenți au activat la strană.

 Referatul cu tema: ,,Nouăzeci de ani de la ridicarea B.O.R. la rang de Patriarhie(1925-2015),, a fost susținut prin cuvinte alese de către preotul Ancaș Gheorghe din Parohia Vârfurile.

După ce mulțimea credincioșilor prezenți a plecat din biserică, referentul a vorbit preoților prezenți despre temele 2 și 3 , adică ,,Împărtățirea copiilor până la 7 ani. Catehizarea tineretului,, și ,, Slujirea în sobor. Considerații generale”.

După discuții pe temele în dezbatere preotul paroh Vițelar Gheorghe a mulțumit celor prezenți și a invitat preoții și preotesele la agapa oferită de familia ing. Oană Mircea.

Preot,

Vasile Nan

Fotografie0086 Fotografie0089 Fotografie0090