Programarea Conferinţelor preoţeşti de toamnă în Arhiepiscopia Aradului

La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în şedinţele de lucru din 29 octombrie 2013 şi 29 septembrie 2014,  Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2015 să fie declarat ,,Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii”, în Patriarhia Română. Astfel:

În al doilea semestru al a­nu­lui 2015, tema va fi tratată complementar sub genericul ,,Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii’’

La  protopopiatele din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, Conferinţa semestrială de toamnă va avea loc în data de:

  1. Arad         –           12  octombrie 2015
  2. Ineu          –          19 octombrie 2015
  3. Lipova     –          13 octombrie 2015
  4. Sebiş        –          15 octombrie 2015

Conferinţele vor începe de la ora 9:00 şi vor fi prezidate de Chiriarh sau un delegat al acestuia de la Centrul Eparhial.

Conferinţa va fi precedată de Slujba de Te-Deum, săvârşită în prezenţa tuturor preoţilor din protopopiat. La lucrările conferinţei vor fi convocaţi şi sunt îndatoraţi să participe toţi preoţii şi diaconii din protopopiat, inclusiv preoţii profesori de la Şcolile teologice, preoţii cu activităţi caritative şi preotul militar.