Ceai bun de suflet – în Parohia Țărmure

Duminică, 11 octombrie 2015, în Parohia Țărmure credincioșii și-au împărtășit gândurile, obiceiurile și ceea ce ei au moștenit de la părinți dar mai ales de la bunicii care nu mai sunt printre noi, în cadrul programului social „Ceai bun de suflet” inițiat de Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului și dedicat persoanelor vârstnice. La acest eveniment, credincioșii au primit ceai, cornuri și băuturi răcoritoare.

În încheiere, părintele Nicolae – Mirel Lazăr parohul Bisericii, a mulțumit credincioșilor pentru participare, pentru actualizarea obiceiurilor și a datinilor strămoșești, făcând referire și la Evanghelia zilei de la Sf. Evanghelist Luca, cap. VIII, 5-15, subliniind despre importanța seminței semănată în pământul cel bun și roditor explicând că un pământ și un ogor bun sunt și credincioșii care păstrează comoara credinței  moștenită de la înaintașii lor.

Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Arad

 

DSC_0159 DSC_0160