CERC PASTORAL IN PAROHIA LAZURI

In Duminica a 20-a dupa Rusalii cand in Bisericile Ortodoxe s-a citit pericopa evanghelica a Invierii fiului vaduvei din Nair ( Lc.7, 11-16), la ceas de seara cercul pastoral misionar Halmagiu sub conducerea Pr. Vand Ioan , s-a intrunit in biserica parohiala din Lazuri,protopopiatul Sebis, ce a fost construit in perioada anilor 1950- 1954 in plina epoca comunista si a fost oficiata Taina Sf. Maslu.

Referatul principal cu tema : “Metode pastorale in combaterea viciilor din parohie” a fost sustinut de catre Pr.Groza Stefan de la parohia Talagiu.

Dupa retragerea credinciosilor din biserica in prezenta preotilor,  si a unor invitati din cercul Gurahont precum si a preoteselor prezente au fost dezbatute temele 2 – 3 respectiv: “Metode crestine in educatia copiilor” si “Familia si dreptul canonic – grade de rudenie si impedimentele la casatorie”.

Dupa luarile de cuvant a unor preoti ,coordonatorul cercului a propus ca pe viitor sa fie mai multa punctualitate si decenta la intrunirile cercuare.

La sfarsit Pr.paroh Buda Silviu Ionut a multumit preotilor, preoteselor si cantaretilor pentru contributia la minunata seara de rugaciune oferita.

Preot Nan Viorel

Fotografie0093 Fotografie0094 Fotografie0097