CERC PASTORAL MISIONAR PAROHIA SINTEA MICĂ

Duminică, 18 octombrie 2015, Parohia Sintea Mică, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.

Întrunirea a început la ora 16, în biserica  parohială, după care preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Nicolae Pașca, de la Parohia Zărand. În referatul prezentat, ,,Preotul nu poate fi oricine , părintele Nicolae Pașca, a vorbit despre preoția vechitestamentară, cât și despre preoția noutestamentară. În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei.

La finalul discuţiilor, preotul paroh Ciprian Ilica a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Diacon Adrian Crainic

IMG_0584