Comunicat de presă: Catedrala Veche a Aradului – 150 de ani de la târnosire

În zilele de 9-11 octombrie a. c., cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu al Aradului, se vor desfășura manifestările prilejuite de împlinirea a 150 de ani de la târnosirea Vechii Catedrale a Aradului. În acest context, Parohia Ortodoxă Română Arad-Centru, a organizat o serie de acțiuni cultural-bisericești sub genericul Catedrala Veche Ortodoxă a Aradului. Tradiție și actualitate – 150 ani de istorie, spiritualitate și cultură ecleziastică și care se vor derula după următorul program:

Vineri, 9.10.2015

16.00 – Te Deum (Catedrala Veche)

17.00 – Simpozion aniversar (Aula Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad)

Sâmbătă, 10.10.2015

17.00 – Program religios-artistic (Școala de duminică – Sala de festivități a parohiei)

18.00 – Slujba Vecerniei (Catedrala Veche)

19.00 – Expoziție de obiecte de cult și carte veche aparținătoare patrimoniului cultural-bisericesc al Parohiei Arad-Centru (Sala de festivități a parohiei)

Duminică, 11.10.2015

9.30 – Liturghia arhierească (Catedrala Veche)

12.00 – Parastas pentru ctitorii Catedralei istorice a Aradului

18.00 – Lansare de carte (Teatrul de Stat din Arad)

Spiritualitate ortodoxă arădeană. Istoricul Parohiei Ortodoxe Române Arad-Centru

Autor: Pr. dr. Pavel Vesa († 2013)

Prezintă: ÎPS Arhiepiscop dr. TIMOTEI SEVICIU

19.00 – Concert coral susţinut de corurile Catedralei Vechi din Arad

Corul de tineret – dirijor Conf. dr. Mircea Buta

Corul „Armonia” – dirijor Prof. Ovidiu Boar

Prezintă: Pr. paroh Traian Micoroi

Sărbătorirea marelui moment al împlinirii celor 150 de ani de la ctitorirea Catedralei Vechi, reprezintă un omagiu față de ierarhii Aradului, în frunte cu episcopul Procopie Ivașcovici, față de slujitorii acestui sfânt locaș, fată de marile personalități consemnate de istoria acestei catedrale și nu în ultimul rând, față de ctitorii știuți și neștiuți, care au susținut acest proiect ecleziastic și cultural românesc.

Pr. Traian Micoroi

Parohul Catedralei Vechi

3 11 Catedrala Veche azi