Conferinţă preoţească de toamnă în Protopopiatul Arad

 În conformitate cu prevederile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, al II-lea semestru al anului 2015, a fost închinat Sfântului Ioan Gură de Aur şi marilor păstori de suflete din eparhii. Potrivit acestor prevederi, în Arhiepiscopia Aradului, în perioada 12-19 octombrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, se vor desfăşura Conferinţele preoţeşti de toamnă.

Astfel, luni, 12 octombrie 2015, în cadrul Protopopiatului Ortodox Român Arad, au început lucrările Conferinţei preoţeşti în Aula Facultăţii de Teologie din Arad, cu slujba de Te-Deum săvârşită la Catedrala Veche. Conferinţa a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Din prezidiu au mai făcut parte şi arhim. Teofan Mada, vicarul administrativ; protos. Iustin Popovici, consilier cultural şi preot Flavius Petcuţ, protopopul Aradului.

Referenţi principali au fost Pr. Ioan Lazăr cu referatul: „Viziunea Sfântului Ioan Gură de Aur despre pastoraţie şi misiune. Medalion Preotul Ilarion V. Felea”, Pr. Gabriel Vladu cu referatul: „Viziunea Sfântului Ioan Gură de Aur despre pastoraţie şi misiune. Grigorie Comşa ierarh misionar”, Aurelian Popa cu referatul: „Viziunea Sfântului Ioan Gură de Aur despre pastoraţie şi misiune. Portretul de preot şi misionar al părintelui Tudor Demian”, Cătălin Siladi cu referatul: „Viziunea Sfântului Ioan Gură de Aur despre pastoraţie şi misiune”.

În a II-a parte a Conferinţei, cuvântul a fost luat de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei, Arhiepiscop al Aradului, dimpreună cu alţi preoţi care au evocat personalităţile câtorva preoţi duhovnici din Arhiepiscopia Aradului, care au avut o seamă de fii duhovniceşti, astăzi preoţi.

Diac. Paul-Sebastian Orădan

 1 3 4