Eveniment cultural-bisericesc în Parohia Conop

În Duminica a 20-a după Rusalii, în Biserica ortodoxă din Conop, Protopopiatul Lipova, a avut loc întrunirea Cercului misionar al preoţilor din districtul Radna, conduşi de protopopul Ioan Jidoi de la protopopiatul Lipova si preotul coordonator Vasile Jivaănescu , de la Parohia Şoimoş.


După savârşirea Sfintei Liturghii de către preotul paroh Ioan-Sorin Ciurlea şi preotul Radu Constantinescu,s-a savârşit Taina Sfântului Maslu, protos fiind Protopopul Ioan Jidoi, iar slujitori preoţii din Cercul Misionar Radna.Cuvântul de învăţătura a fost rostit de Pr. Radu Constantinescu.
De la ora 14 preoţii prezenţi, în prezenţa conducătorilor primăriei Conop, a oficialităţilor judeţene şi centrale şi a numeroşi invitaţi, au sfinţit lucrările de reabilitare la Căminul Cultural din Conop. A urmat o agapă frăţească, unde s-au ţinut discursuri laudative la adresa celor care au realizat aceste lucrări.
A transmis preot paroh Ioan-Sorin Ciurlea

image image image image image image