Prăznuirea Acoperământului Maicii Domnului la Mănăstirea Arad-Gai

Mănăstirea Arad – Gai este una dintre puținele așezăminte monahale care să aibă trei hramuri închinate Maicii Domnului: „Veşmântul Maicii Domnului”, „Brâul Maicii Domnului” şi „Acoperământul Maicii Domnului”. Așadar, la praznicul Acoperământului Maicii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de ieromonahi şi preoţi a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica nouă a aceastei străvechi așezări monahale arădene, în prezenţa unui însemnat număr de credincioşi.

În cuvântul de învăţătură cu titlul ,,Sub ocrotirea Maicii Domnului” (cf. Evr.9; Lc. 10), chiriarhul a reamintit istoria şi simbolismul sărbătorii, subliniind prezenţa Maicii Domnului în viaţa Mântuitorului precum şi în cea a Bisericii Sale. De asemenea, Înaltpreasfinţia Sa a insistat asupra ocrotirii sub acoperământul sfânt a grădinilor ei – mănăstirile, cu florile virtuţilor creştine – ca şi paraclisele în înţelesul de sfinte locaşuri – catedrale şi biserici – pentru mângâierea credincioşilor în încercările de multe feluri ale vieţii. În acest cadru, care face referire la anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi, Mănăstirea Arad-Gai, fostă şi reşedinţă episcopală, este pilduitoare pentru unitatea vieţii bisericeşti prin mănăstiri şi parohii. De data aceasta, conlucrarea amintită este pecetluită şi de amintirea celui ce a fost episcop al Aradului şi mitropolit al Banatului, vrednicul ierarh Nicolae Corneanu, de la a cărui prohodire se împlineşte anul tocmai astăzi, a mai amintit Înaltpreasfinţia Sa. La finalul slujbei, maica stareţă, stavrofora Magdalena Borteş, a mulţumit ierarhului, părinţilor slujitori şi credincioşilor pentru prezenţă şi pentru împreuna-rugăciune.

Protos. Iustin Popovici