Cerc misionar în parohia Zimbru

În data de 08.11.2015, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Zimbru, protopopiatul Sebiş.
În cadrul acestei întruniri s-a săvârşit Sfânta Taină a Maslului.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „An omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi” și „An comemorativ a Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii”, preotul Cristea Silviu de la parohia Gura Văii a susținut următoarele teme: 1.Rolul parohiei și mijloacele pastorale, misionare, educaționale pentru transmiterea dreptei credințe în rândul tinerilor.2.Biserica și însușirile ei.3.Atitudinea corectă față de bunurile materiale.
În cadrul referatului, părintele sublinia: cu privire la rolul parohiei și mijloacele pastorale, misionare, educaționale pentru transmiterea dreptei credințe în rândul tinerilor: că în calitate de celula vieții bisericești, parohia trebuie să se îngrijească de toate vârstele, arătând un interes special față de tineret pentru că el este viitorul Bisericii și societății noastre, cât și pentru că din cauza evoluțiilor sociale, această vârstă prezintă cele mai acute probleme și determină continuitatea sau discontinuitatea tradiției bisericești în epoca noastră, ferindu-i pe tineri de ispitele vremurilor în care trăim prin seminarii speciale, predici, prin broșuri speciale și activități cultural-educative.
În ce privește Biserica și însușirile ei, părintele spunea: în trupul tainic a lui Hristos care este biserica vie, credincioșii au un rol deosebit, pus în evidență prin trăirea lor, pentru că nimeni nu poate dobândi mântuirea fără participarea la sfințenia lui Hristos, lucrătoare în Biserică prin Sfintele Taine, ca lucrări ale Duhului Sfânt, săvârșite cu puterea aceluiași Duh Sfânt de către preoții bisericii.
După susţinerea temelor au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi.La cercul pastoral au luat parte şi cântăreţii bisericeşti din parohiile învecinate.
În finalul întâlnirii, preotul paroh Luşcă Ciprian a mulţumit tuturor pentru participare.Seara s-a încheiat cu o agapă fraţească.​
​Moț Aurelian-Iulian

image image