Cerc pastoral- misionar la Parohia Sf. Ier. Nicolae din Beliu

În Duminica XXIV- a după Rusalii şi totodată ziua marelui praznic închinat Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil şi a tuturor cereştilor netrupeştilor puteri îngereşti, în Parohia Beliu, Protopopiatul

Ineu, a avut loc întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral- misionar Beliu.

La aceasta întâlnire au luat parte preoţii slujitori din parohiile: Agrijul Mic, Archiş, Beliu, Bochia , Chişlaca, Ciunteşti, Hăşmaş, Tăgadău şi Vasile Goldiş.

Sub atenta coordonare a preacucernicului părinte Ioan Huţiu din Parohia Beliu, s-a savârşit Taina Sf. Maslu, iar credincioşii au primit cu bucurie, binecuvântarea, gândurile bune şi dragostea părintească a Înaltpreasfinţitului Părinte  Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului.

Părintele Radu Petrică Belle din Parohia Bochia, a sustinut cuvânt de învăţătură despre importanţa zilei de praznuire, afirmand totodata “ ziua de praznuire a ingerilor noştrii păzitori ” şi rostul lor în viaţa fiecaruia dintre noi. S-a  amintit şi alte nume ale arhanghelilor în istoria legăturii făcute între Dumnezeu şi om cum ar fi: Arhanghelii  Rafail, Uriil , Varahiil, Salatiil, Evgudil.

Cuvântul de încheiere a serii duhovniceşti i-a revenit părintelui paroh, care a mulțumit tuturor celor prezenţi la dumnezeiasca Taină. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.

Radu Petrică Belle

20151108_170632 20151108_175431 20151108_184558