AJUTORAREA FAMILIILOR NEVOIAȘE ÎN PAROHIA HĂLMAGIU

Parohia Hălmagiu a desfășurat în perioada 15 noiembrie-06 decembrie  2015 colecta pentru sprijinirea celor aflați în suferință și sărăcie, bătrâni, copii orfani, familii defavorizate cu mulți copii persoane singure și fără ajutor organizată în conformitate cu Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române dedicată Anului omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi și al marilor păstori de suflete din eparhii.                                                                                          În urma acestei colecte s-a adunat suma de 780 lei, apoi au fost identificate familiile nevoiașe.

Au beneficiat de aceste ajutoare un număr de 12 familii. Pachetele au cuprins următoarele produse:4 kg zahăr, 2 l ulei, 3 kg făină, 2 kg paste, 2kg orez, 2 kg gris,1 kg bomboane și un calendar.

În după amiaza zilei de 08 decembrie 2015 s-au distribuit pachetele de preotul paroh Cristian-Mihăiță Bacoș, ajutat de doamnele profesoare Mihiț Flavia și Sirban Cosmina, alături de copiii Codrean Flavius și Sirban Emanuela.

Mulțumesc credincioșilor care au contribuit pentru realizarea acestor pachete, iar Bunul Dumnezeu să le răsplătească jertfa, deoarece am reușit să împărtășim o bucurie în sufletele copiilor și persoanelor beneficiare.

Preot Cristian Bacoş

12339169_967173139995488_4364801767717128647_o