„Bucuria Crăciunului”, spectacol caritabil la Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc, duminică 13 decembrie 2015, spectacolul caritabil Bucuria Crăciunului, după cum ne-a precizat Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial, coordonator de proiect. Din cadrul manifestărilor cultural-artistice și social-etnografice, organizate la Teatrul de Marionete Arad, amintim: piesă de teatru (În vizită…de Crăciun), tradiţii româneşti (Povestea portului popular, invitată a serii fiind doamna Virginia Linul, meşter popular cu consacrare internaţională), parada porturilor tradiţionale româneşti (urmată de expoziţie), colinde tradiţionale româneşti (Grupul vocal Brâncoveanu, Grupul vocal de fete Sf. Lavrentie şi Grupul Psaltic Sf. Ioan Damaschin).

Manifestările au fost coordonate de artista Georgiana Popan (de la Asociaţia Magia Cuvântului) şi de doamna Camelia Iazbinsky (de la Asociaţia Mobilizează-te). Spectacolul Bucuria Crăciunului s-a bucurat de sprijinul Primăriei Arad, dar şi a Teatrului Ioan Slavici Arad, iar sumele adunate vor fi donate copiilor defavorizaţi sau bolnavi.

20151213_afis_bucuria_craciunului