Concert colinde Grupul Psaltic „Sf. Ioan Damaschin” Arad – la invitaţia A.S.C.O.R. Arad

În seara zilei de 15 decembrie a avut loc un deosebit concert de colinde, susţinut de Grupul Psaltic „Sf. Ioan Damaschin”condus de protopsalt Daniel Alb. Pe lângă acest grup, au mai colindat Grupul de copii „Brâncoveanu”, al parohiei Subcetate şi Grupul vocal de fete „Sf. Lavrentie”, iar invitata specială a serii a fost Iulia Bock, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Naţional ,,Moise Nicoară” din Arad. Concertul de colinde a fost prezentat de părintele Ştefan Negreanu, lector universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad.

Repertoriul a cuprins colinde populare şi folclorice vechi, aparţinând diferitelor zone ale ţării, iar orchestraţia a fost formată din dubă, zurgălăi şi vioară, însoţite de intervenţii solistice. Titlurile pieselor interpretate de Grupul „Sf. Ioan Damaschin” au fost următoarele: „Câtu ne-am d’umblatu, „Sculaţi, sculaţi, boieri mari”, „În oraşul Vifleem”, „Măruţ mărgăritar”, „Dumnezeu dintru-nceputu”-solistă Iulia Bock, „Crăciun tri slugi şi-o băgatu”, „Primeneşte-ţi gazdă, casa”, „Luatu-s-o, dusu-s-o”, „Ia ieşiţi, boieri, afară”, „Veseleşte-te domn’ bunu’ ”, „Colo-n josu’, mai din josu’ ”, „Sus la ‘naltu’ ceruluiu”-solistă Iulia Bock, „Îmbucură-te om bun”, „Asta-i casa ce frumoasă”, „Seara lui Vasile Sfântu’ ”.

Grupul de copii Brâncoveanu a interpretat colindele „Oaspeţi cu azur în gene”, „În seara de Moş Ajun” şi „Pe podele de nuiele”, iar Grupul de fete „Sf. Lavrentie” a interpretat colindele „Sus, de sus, din cerul sfânt”, „Hoi, la” şi „Doi boieri bătrâniu’ “.

Concertul a avut loc în sala festivă a Colegiului Naţional “Moise Nicoară” şi s-a bucurat de prezenţa şi susţinerea a peste 350 de persoane, care prin aplauzele şi emoţia lor au răsplătit munca şi efortul colindătorilor.

Evenimentul s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, la iniţiativa Asociației Studenților Creștini Ortodocși din România A.S.C.O.R., filiala Arad.

Prof. Marius Lăscoiu-Martin, preşedinte A.S.C.O.R. Arad

Ovidiu Oprişa

12367029_555956391220637_498993773_n

IMG_4713

IMG_4741