Corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad laureat cu Premiul I la Orăştie

Luna decembrie, a fiecărui an, este îmbrăcată în colindele tradiţionale ale poporului român din totdeauna. Colindele legate de sărbătoarea Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, ne cheamă pe toţi să ne bucurăm de faptul că suntem în grija lui Dumnezeu, şi că Acesta L-a trimis în lume pe Fiul Său, „să se nască, să crească şi să ne mântuiască”, cum frumos glăsuieşte colindul.         Bucuria Naşterii Logosului o exprimă Biserica Dreptmăritoare prin cântările de cult din această perioadă, a postului Crăciunului şi prin colindele care se cântă din perspectiva tradiţiei poporului român ortodox, popor care cunoscându-şi trecutul şi trăindu-şi prezentul, nădăjduieşte să-şi croiască un viitor care să-l ţină viu în conştiinţa neamului.

 O asemenea bucurie duhovnicească este şi festivalul-concurs de muzică sacră de la Orăştie, din cadrul Episcopiei Devei şi Hunedoarei, aflat la a XXVI- a ediţie.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, Corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad, sub conducerea muzicală a domnului Conf. Univ. Dr. Mircea Buta şi dirijat de Părintele Arhid. Asist. Univ. Drd. Tiberiu Ardelean, a participat la acest prestigios festival-concurs, obţinând Premiul I. Studenţii facultăţii noastre, membri componenţi ai acestui cor, au reuşit prin interpretarea lor să transmită emoţia şi bucuria Praznicelor care vor urma, auditoriului şi credincioşilor aflaţi într-un număr foarte mare în Catedrala din Orăştie.

Corul a prezentat un repertoriu de 3 piese, din repertoriul muzicii corale, bijuterii corale de referinţă şi care presupun o temeinică pregătire muzicală, interpretativă. Au prezentat următorul program: Bună dimineaţa la Moş Ajun – Gh. Danga, Stihuri alese la Naşterea Domnului –  M. Buta şi culese de Asist. Univ. Dr. Marcel Tang, şi Mare eşti Doamne – I. Cârstoiu.

Juriul, format din: Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Grăjdian, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna”, din Sibiu – preşedinte, Arhid. Daniel Balea, din partea Episcopiei Devei şi Hunedoarei – membru şi Prof. Petru-Androne Eli, din partea organizatorilor, – membru, a apreciat prestaţia formaţiei noastre, felicitând-o totodată, pentru promovarea  muzicii corale.

Acest premiu ne onorează pe toţi, cei care trudim la promovarea tradiţiilor Bisericii noastre ortodoxe, cei care muncim pentru un învăţământ teologic arădean de înaltă ţinută academică, şi totodată ne responsabilizează pentru proiectele viitoare.

 a transmis,  Arhid. Asist. Univ. Drd. Tiberiu Ardelean