Colinde în fața primăriei din Arad

Sara crăciunului nost, mare bucurie-o fost

Cu prilejul Sărbătorii Nașterii Domnului, Centrul Municipal de Cultură Arad și Primăria Municipiului Arad a invitat mai multe coruri ale parohiilor din Arhiepiscopia Aradului, la Târgul de Iarnă. În cadrul evenimentului, corurile au colindat pe scenele special amenajate în centrul orașului, aducând cu bucurie vestea Nașterii Domnului. Târgul de Crăciun vestește bucuria sărbătorilor prin colindele și spectacolele la care arădenii participă seara de seară, de la ora 18.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, peste 100 de copii ale corurilor parohiilor ortodoxe împreună cu preoții din parohie, au dat curs acestei invitații, sâmbătă 19 decembrie 2015. Cele patru coruri de copii participante la concertul de colinde, au venit din următoarele parohii: Parohia Ortodoxă Aradul Nou, Parohia Ortodoxă Arad Micălaca Veche II, Parohia Ortodoxă Șimand și Parohia Ortodoxă Caporal Alexa.
La final, toți copiii au primit daruri din partea organizatorilor.

Pr. Cons. Gabriel Mariș

image

image

image