Concert de rugăciune şi de bucurie a Naşterii Mântuitorului la Seminarul Teologic Ortodox din Arad

Tradiţionalul concert de Crăciun, susţinut de corul Seminarului Teologic Ortodox a avut loc  joi, 17 decembrie, în Aula ,,Ilarion V. Felea” a Facultăţii  de Teologie Ortodoxă Arad.

Anul acesta Seminarul Teologic Ortodox, director pr. prof. Gavra Pompiliu, a desfăşurat activitatea artistic-culturală în parteneriat cu liceele vocaţionale din Arad – Colegiul Preparandia ,,Dimitrie Ţichindeal”, director Haiduc Sorin,  Liceul de Arte ,,Sabin Drăgoi”, director Trandafir Dorina pentru a promova cunoaşterea şi păstrarea obiceiurilor şi a tradiţiilor româneşti.    La acest eveniment au participat Înaltpreasfinţia Sa dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, Preacuviosul dr. Iustin Popovici, consilier cultural la Arhiepiscopiei Aradului,    d-na Groşan Eugenia, directorul Colegiului Naţional ,,Elena Ghiba Birta”, d-nul inspector Binchiciu Viorel, reprezentant al ISJ Arad, pr. prof. Ioan Lazăr, duhovnicul Facultăţii de Teologie,  preoţi, cadre didactice, părinţi şi absolvenţi ai Seminarului.

Prezentatorul concertului a fost pr. prof. Şimonca-Opriţa Codin, care a evidenţiat importanţa colindului ca obicei strămoşesc la români, adresând mulţumiri speciale familiilor tinerilor şi profesorilor, care prin păstrarea acestor datini sunt cei care ,,implinesc profeţiile Vechiului Testament în Noul Testament”. În mod deosebit li s-au adus mulţumiri dirijorilor celor două coruri doamnei Lodi Magdalena, profesor la Colegiul Preparandia ,,Dimitrie Ţichindeal” şi domnului Ştefan Bugyi, profesor la Seminarul Ortodox,  care au pregătit elevii cu multă dăruire.

Pentru a exprima marele mister al întrupării Fiului lui Dumnezeu, prin sublima intermediere a muzicii corale şi instrumentale s-au adus în faţa spectatorilor atât variante folclorice ale colindelor cât şi variante clasice.

Corul a abordat un bogat repertoriu: Colo-n sus si mai in sus – Timotei Popovici, Deck the Halls –corul Liceului ,,D. Ţichindeal”, Praznic luminos – Timotei Popovici, O ce veste minunată – D.G. Kiriac  – corul Colegiului ,,D. Ţichindeal împreună cu elevii Seminarului Teologic, Coborât-a coborât, Veniţi astăzi credincioşii– grupul vocal de fete al Seminarului Teologic, Prendre un enfant par la main, grupul vocal de fete împreună cu Corul Seminarului, Dimineaţa lui Crăciunu, Noi in seara de Crăciun, Trei crai de la răsărit – Nicolae Praita, Din an in an – Gheorghe Budis, In locaşul lui Crăciun – Valentin Teodorean- corul de băieţi al Seminarul Teologic Ortodox.
Elevii clasei a VII-a de la secţia de muzică a Liceului de Arte ,,Sabin Drăgoi”, Arad, clasa domnilor profesori Dan Boar, Victor Maria, Odvos Dariana şi coordonaţi de prof. Gavra Amalia cu sprijinul rapsodului popular Lazăr Zoriţa au  interpretat vocal şi instrumental colinde tradiţionale precum: Ciucur verde de mătasă, Vânători d-a lui Crăciunu, Eu la Tine am vinitu, Sus la poarta raiului,  Astăzi S-a născut Hristos, Cerul şi pământul, Colindiţa, spectatorii  având astfel ocazia să-şi îndrepte inimile spre o trăire creştinească a sfintelor sărbători.

     Recitalul de poezie religioasă fost pregătit  de doamnele profesoare Irina Ancuţa şi dr. Florica Faur, care au selectat frumoase poezii din operele scriitorilor români Ion Pillat, G. Coşbuc, Radu Gyr, Adrian Păunescu şi au pregătit elevii pentru a le interpreta.

       Concertul s-a încheiat cu tradiţionalul  La mulţi ani!

Luând cuvântul, Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei Seviciu a mulţumit corului pentru darul pe care îl oferă în fiecare an cu ocazia sfintelor sărbători, dar şi copiilor care cu glasurile lor calde si melodioase ne introduc in atmosfera cu totul specială dinaintea Sărbătorii Naşterii Mântuitorului. La finalul concertului  Înaltpreasfinţia Sa a vizitat capela Seminarului şi sălile de clasă în prezenţa directorul Seminarului pr. prof. Gavra Pompiliu

Sărbătoarea Crăciunului îi invită pe toţi oamenii la bucurie şi la iubire, la înţelegere şi disponibilitate de a ajuta, la iertare şi împăcare, la prietenie şi pace. Acesta a fost mesajul transmis prin armonia vocilor de corul Seminarului Teologic în cadrul manifestărilor susţinute pe parcursul acestei saptămâni, când au concertat la Căminul Cultural Şofronea, la Colegiul Tehnic ,,Aurel Vlaicu” din Arad, la Liceul Tehnologic ,,Francisc Newman”, la Colegiul Preparandia ,,D. Ţichindeal”, la Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, la Primăria Aradului şi la centrele de bătrâni din Arad.

„Aşa cum cei care văd lumina – spunea sfântul Irineu – sunt în lumină şi participă la strălucirea ei, la fel, cei care îl văd pe Dumnezeu sunt în Dumnezeu şi participă la strălucirea Sa. Strălucirea lui Dumnezeu dă viaţă: cei care îl văd pe Dumnezeu, primesc, aşadar, viaţa sa”.               Aceasta este într-adevăr sărbătoarea Crăciunului, în care, o dată cu naşterea lui Iisus, fiecare om e renăscut la o viaţă nouă.

1

2

3

4

5