Hramul Paraclisului Catedralei arhiepiscopale din Arad

Duminică, 6 decembrie 2015, preoţii şi credincioşii de la Catedrala arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, l-au sărbătorit cu multă bucurie pe Sfântul Ierarh Nicolae. Bucuria a fost îndoită, întrucât în mijlocul lor a fost prezent Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, care a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească, spre a conferi solemnitate şi strălucire paraclisului de la demisolul catedralei, destinat, în mod special, activităţilor liturgice şi pastoral – misionare cu copiii şi tinerii.

În cuvântul de învăţătură pus sub titlul ,,Statura desăvârşirii” (cf. Efeseni 4) şi în baza pericopelor scripturistice ale zilei: Efes. 6; Evr. 13; Luca 6 şi 13; după măsura deplinătăţii Mântuitorului, adică starea dreaptă temeluită pe virtuţile dreptăţii, curajului, cumpătării, ilustrate şi de îmbrăcămintea ostaşului roman, armura împotriva răului. Sfântul Nicolae, prin viaţa sa, este un model pentru învăţătura în cuvânt şi faptă, pentru toţi credincioşii şi pentru toate timpurile şi locurile. Potrivit faptelor minunate avem şi îndemnul său spre urmare, mai ales pe planul asistenţei sociale în ajunul marilor sărbători şi având în vedere anul omagial dedicat misiunii parohiilor şi mănăstirilor, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, este cel de-al doilea hram al Catedralei Arhiepiscopale din Arad – hramul paraclisului Catedralei. Hramul a fost dat de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu ocazia târnosirii Catedralei, la 6 decembrie 2008.

În Arhiepiscopia Aradului, mai multe biserici, în special cele monument istoric, au fost puse sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nicolae.

Părintele Simion Mladin a mulţumit ierarhului pentru participare alături de întregul sobor la Sfânta Liturghie, rugând pe Sf. Nicolae să dăruiască tuturor celor prezenţi şi mai ales celor care-i poartă numele, multă sănătate şi tradiţionalul La mulţi ani!

Protos. Iustin Popovici

IMG_6400

IMG_6409

IMG_6415

IMG_6428