Praznicul Sfântului Ierarh Nicolae în Biserica din Gurahonţ

În fiecare an Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, bucură sufletele şi inimile celor mici şi celor mari prin darurile primite.Copiii din parohia Gurahonţ au vrut şi au reuşit să-l bucure şi ei pe „Moş Nicolae”, au venit la Sfânta Biserică, la Sfânta Liturghie, pentru a se împărtăşi cu Trupul şi Sângele Domnului Iisus Hristos și pentru a-l sărbători pe „Moş Nicolae”.
În parohia Gurahonț se derulează în cadrul Bisericii atât programul „Hristos împărtăşit copiilor”, cât și programul „Alege Școala”. În cadrul acestor programe, copiii din parohie au prilejul să-L cunoască pe Dumnezeu, să se apropie și să participe la diferite activități desfășurate prin Biserică, de asemeni să fie buni și prietenoși cu colegii lor, respectându-se și ajutându-se unii pe alții.
Praznicul de astăzi a Sfântului Ierarh Nicolae, i-a adunat pe acești copii în Sfânta Biserică, părintele Dorel Moţ le-a vorbit copiilor despre Sfântul Ierarh Nicolae, „moşul cel bun” şi faptele săvârşite prin bunătatea, iubirea şi dărnicia sa, iar sărbătoarea de astăzi ne învaţă prin mesajul ei, și pe cei mici și pe cei mari, să fim iubitori de Dumnezeu, buni şi darnici faţă de semenii noştri, ajunşi în greutăţi, pregătindu-ne astfel sufletele şi pentru primirea Naşterii pruncului Iisus.
După Sfânta Împărtășanie, copiii au primit din partea bisericii, daruri, dulciuri şi iconiţe.

Moț Aurelian Iulian

image

image

image

image