Pomenirea poetului național Mihai Eminescu la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În seara zilei de vineri, 15 ianuarie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Slujba Vecerniei, urmată de Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în Catedrala Arhiepiscopală din Arad. În cadrul slujbei Vecerniei au fost rostite ectenii speciale pentru pomenirea oamenilor de cultură ai poporului român. De asemenea, cu ocazia Zilei Culturii Naționale s-a oficiat un parastas de pomenire a poetului naţional Mihai Eminescu, cu prilejul împlinirii a 166 de ani de la naşterea sa. Soborul slujitor a înălțat rugăciuni de pomenire pentru toți corifeii culturii române, trecuți în veșnicia lui Dumnezeu.

La final, ierarhul a făcut o prezentare a importanţei Zilei Culturii Naţionale, având ca punct de referinţă pe ,,Luceafărul poeziei româneşti” – Mihai Eminescu, totodată şi fiu al Bisericii strămoşeşti. Aceasta şi în cadrul împlinirii unui secol şi jumătate de existenţă a Academiei Române, iar pentru Biserică în cadrul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti, a subliniat aparte contribuţia Bisericii Ortodoxe Române la afirmarea identităţii naţionale. S-au reamintit cu acest prilej şi meritele oamenilor de ştiinţă şi cultură ai ţării noastre la progresul întregului popor, având mereu luare aminte la cartea Sfântă şi la cea a neamului.

Diac. Alexandru Tiulea

 

 

 

Diac. Alexandru Tiulea

IMG_7212

IMG_7221

IMG_7225