Tundere în monahism la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, în ajunul pomenirii Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, părintele protos. Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc şi Exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Aradului împreună cu părintele protos. Iustin Popovici, consilier cultural şi părintele protos. Grigorie Timiş, stareţul Mănăstirii Hodoş-Bodrog, au săvârşit, după slujba de Priveghere, slujba tunderii în monahism a rasoforului Andrei (Laurenţiu) Oanea, în prezent monahul Antonie.

Părinţii şi fraţii de la Mănăstirea Hodoş-Bodrog au cântat Braţele părinteşti…şi au dat răspunsurile la strană. Părintele arhim. Nestor Iovan a fost naşul de călugărie –  cel care l-a dus sub mantie pe rasoforul Andrei, care se pregătea de mulţi ani pentru acest deosebit moment. Momentul tunderii presupune pe lângă tăierea părului şi primirea hainelor şi a insemnelor monahului: cămaşa, crucea pectorală, dulama, papucii, rasa, potcapul, mantia, mătăniile, crucea şi făclia.

La finalul slujbei, părintele protos. Teodor Vid, după ce a trasmis binecuvântarea şi toată dragostea părintească a Chiriarhului locului, a rostit un bogat cuvânt de învăţătură în care a explicat rânduiala călugăriei, a tâlcuit Evanghelia care se citeşte la tunderea în monahism a monahilor şi a prezentat viaţa Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, ocrotitorul noului monah. După aceasta, toţi cei prezenţi l-au felicitat pe noul monah Antonie, încurajându-l în noul drum pe care l-a început: ,,Să se mântuiască întru Domnul şi să se roage şi pentru noi”. Amin.

001

01

3

4