Primul număr pe 2016 al Revistei eparhiale ,,Biserica şi Şcoala” a Arhiepiscopiei Aradului

De curând a apărut în Arhiepiscopia Aradului publicaţia religioasă „Biserica şi Şcoala“, anul XCVII (97), nr. 1/ianuarie 20146, care cuprinde 8 pagini. Din cuprinsul revistei precizăm următoarele titluri: 2016 – Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti; ,,Arhimandritul Augustin Hamsea – 100 de ani de la trecerea la cele veşnice”, protos.dr. Iustin Popovici; ,,Despre tinerii de astăzi şi morala creştină, precum şi despre primenirea lor în Biserică”, dr. Stelian Gomboş; ,,Dascăli aşa cum rar au fost…(gânduri despre marele dascăl Vasile  Popeangă)”, prof. Eugenia Groşan; Lucrările Consiliului şi Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Aradului;Prăznuirea ocrotitorului spiritual al Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului; Pe ultimele pagini ale revistei, la rubrica „Actualitatea eparhială“, sunt menţionate evenimente mai importante din viaţa bisericească arădeană, precum şi itinerarul pastoral al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei. Pe ultima pagină se găsesc informaţii despre organizarea Concursului naţional de creaţie ,,Biserica şi Şcoala din sufletul meu”. Revista poate fi cumpărată de la pangarul Catedralei arhiepiscopale şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din eparhie.

Protos. Iustin Popovici

accesati acest link pentru mai multe detalii: https://www.arhiepiscopiaaradului.ro/cultural/publicatii-eparhiale/biserica-si-scoala/