ACTIVITATE METODICĂ ÎN ZONA SEBIŞ

Joi, 10 martie 2016, Şcoala Gimnazială Dezna a fost gazda profesorilor care predau disciplina Religie în şcolile din zona Sebiş-Gurahonţ-Hălmagiu şi a preoţilor din parohiile comunei Dezna, care au participat la activitatea metodică zonală cu tema „Parteneriatul Şcoală-Biserică – exemple de bună practică”. Întâlnirea de lucru a fost coordonată de protos. dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului şi diac. prof. Florin Sirca, inspector şcolar ISJ Arad. În cadrul activităţii, d-na profesor Confideratu Livia, profesor de religie la această unitate de învăţământ, a prezentat un referat cu tema „Rolul parteneriatului Familie-Şcoală-Biserică în formarea unui bun creştin”, după care a prezentat, ca exemple de bună practică, rezultatele proiectelor educaţionale derulate în parteneriat cu Biserici din zonă pe parcursul ultimilor doi ani şcolari: „1 Iunie-ziua micului creştin”, „Târgul mărţişoarelor”, „ Mamă, scumpă mamă!”. Părintele consilier Iustin Popovici a felicitat partenerii implicaţi în aceste activităţi educaţionale, subliniid faptul că astfel de acţiuni trebuie să devină o permanenţă firească, în virtutea legăturii tradiţionale ce există între Familie-Biserică-Şcoală. Inspectorul şcolar Florin Sirca a evidenţiat faptul că aceste acţiuni sunt un beneficiu atât pentru Biserică, cât şi pentru Şcoală, Familie şi Comunitate.
Împreună, pentru împlinirea lucrărilor Bisericii şi a Şcolii!

diac. prof. Sirca Florin, inspector şcolar

image

image

image