CERC PASTORAL MISIONAR IN PAROHIA SÂNTANA I

Joi, 10 martie 2016, Parohia Sântana I din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la parohia Sântana I. Preoţii prezenţi au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Preacuviosul Protosinghel Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului.
Întâlnirea a început la ora 16, în biserica parohială, unde s-au întâlnit preoţii din vecinătatea Sântanei: pr. Ioan Crainic (Sântana II), pr. Călin Dragoş (Olari), pr. Gheorghe Vand (Comlăuş), pr. Adrian Mariş (Andrei Şaguna), pr. Nicu Breda (Cintei), pr. Liviu Pamfiloiu (Caporal Alexa), pr. Gabriel Vladu (Scânteia), diac. Adrian Crainic (Sântana II) şi gazda întâlnirii, pr. Nicolae Rădulescu, dar şi preoţii pensionari, pr. Eftimie Dobrean şi pr. Nicolae Porcolean.
Referatul principal a fost susţinut de Pr. Dr. Călin Dragoş, de la Parohia Olari, care a vorbit despre rolul determinant pe care l-a avut ierarhul şi cărturarul Antim Ivireanu în formarea limbii române culte, în dezvoltarea tiparului şi în uniformizarea cultului. În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei.
La final, preotul paroh Nicolae Rădulescu, prin alese cuvinte şi cu multă bucurie a mulţumit preoţilor din vecinătate pentru participarea la acest moment important. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Diacon Adrian Crainic

image

image