Cerc pastoral-misionar in parohia Galșa  

Preoţii din Cercul pastoral-misionar din podgoria Aradului, coordonaţi de pr. Botezatu Iulian, s-au întâlnit în Parohia Galșa din Protopopiatul Lipova. În Biserica cu hramul „Adormiră Maicii Domnului”, în prezenţa a peste 300 de credincioşi, soborul preoţilor slujitori, alături de parohul paroh Trif Adorian Lucian, au săvârşit Taina Sfântului Maslu.

Această seară duhovnicească a continuat apoi prin tema propusă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care a declarat anul 2016 drept Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creștin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română, tema fiind „Repere spirituale esenţiale şi existenţiale, privite ca un liant între toate celelalte cunoştinţe dobândite” acesta fiind susţinut de către preotul paroh.

Promovarea educației religioase, include deopotrivă evidențierea unor repere spirituale ca lumină pentru viață și a unei elementare culturi religioase, constituie şi un act de mărturisire a identității profunde a sufletului familiei românești și a tradiției învățământului românesc, care a început în școlile înființate de Biserică în apropierea lăcașurilor de cult.

Când copilul îşi formează prima impresie despre lume, este bine ca cel mai important loc să‑L ocupe Dumnezeu. Atunci când cineva a primit o educaţie creştină, foarte greu îi va fi mai târziu să rupă legătura cu Dumnezeu. Cu cât sunt mai obişnuiţi copiii cu atmosfera din biserică, cu atât va fi mai puternică legătura lor cu Dumnezeu, când patimile vor încerca să‑i biruie. Mare este bucuria unui părinte credincios când îşi vede copiii crescând sub adăpostul Bisericii. Nu trebuie să ne fie teamă atunci când copiii noştri sunt etichetaţi drept „bisericoşi” sau „îndoctrinaţi”. Pentru copil, slujba de duminică sau orice sărbătoare poate fi momentul cel mai frumos al săptămânii, iar dacă familia a ştiut să‑l apropie de Dumnezeu, slujbele pot fi pentru el o adevărată sărbătoare

Această frumoasă seară duhovnicească s-a terminat cu o agapă creştinească.

DSCF1361

DSCF1423