Cerc pastoral-misionar la Şoimoş

Duminică,  27 martie 2016, cu binecuvântarea IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului,   în biserica  Parohiei ,,Bunavestire” din Şoimoş (construită în anul 1792), a avut loc  întâlnirea preoţilor din Cercul misionar nr. 2 Radna, sub coordonarea Pr. Marius Murgu, responsabil cu acest cerc misionar.

Cu această ocazie un sobor de preoţi, avându-l în mijlocul lor pe Pr. Protopop Ioan Jidoi, Protopopul Lipovei, a săvârșit slujba Vecerniei , apoi s-a înconjurat Sf. Biserică împreună cu toţi credincioşii după rânduiala făcută pentru hramul bisericii. Apoi s-a oficiat Sf. Maslu de obşte.

Fiind anul omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox, Pr. Cosmin Balint de la Parohia Lipova Băi a susținut tema

,, Familia, Biserica și Școala –promotorii de zestre spirituală în educația tinerilor”, arătând  printre altele că ,, Biserica îi cheamă pe părinţi, învăţători şi profesori la o conlucrare permanentă, în spiritul comuniunii fraterne şi al solidarităţii practice, ca educaţia copiilor să devină o preocupare comună majoră”. La final Pr. Paroh Jivănescu Vasile a mulțumit celor prezenți la acest festin liturgic.

Seara s-a încheiat cu o agapă fraţească.

DSC_6321

DSC_6346