Chirurgul cardiovascular dr. Dan Cioată a conferențiat în cadrul manifestărilor Filocalia de la Arad

20160323_15Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, a avut loc o nouă manifestare filocalică ce a avut în atenție relația dintre credință și știință, cultură și spiritualitate, etica medicală și bioetica creștină. Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Aradului și Centrul Cultural Județean Arad, prin sprijinul Consiliului Județean Arad și implicarea Primăriei Aradului. „Inima trupească și inima duhovnicească” a fost tema conferinței de la Sala „Ferdinand” a Primăriei Aradului, de miercuri seara, 23 martie 2016.

La eveniment a conferențiat profesor universitar doctor Dan Cioată, chirurg cardiovascular la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara. În cadul conferinței, la care au participat zeci de medici și cadre medicale arădene, dr. Dan Cioată a subliniat : „ Am fost chemat pentru a ține între cele două palme și viața și moartea în fiecare zi și a înțelege că inima aceasta de carne a omului se află inima duhovnicească, inima sufletească a fiecăruia dintre noi, pe care Dumnezeu a pus-o acolo ca și icoană a dumnezeirii”. În continuare, domnul doctor Cioată a afirmat foarte pedagogic că „în preajma unui copil trebuie să fii copil, prieten, frate cu el, iar în fața părintelui trebuie să fii „aproapele”, pentru că părintele înțelege mai bine ca oricine starea prin care trece copilul său în suferință și ar da totul ca acea ființă plăpândă, copilul său, să poată trăi, pentru el, pentru familie și pentru misiunea încredințată de Dumnezeu acelui copil… Pentru mine, un copil, oricare ar fi el, bolnav pe patul de spital, este o minune a lumii”.

image