Slujbă arhierească la Schitul Cuvioasa Parascheva, Bodrogu Vechi

De sărbătoarea Bunei Vestiri, vineri, 25 martie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a slujit Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia, la Schitul de maici Cuvioasa Parascheva din satul Bodrogu Vechi, care și-a serbat hramul paraclisului de iarnă. Din soborul slujitor au făcut parte: preacuviosul părinte Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc şi exarh; părintele Grigorie Timiş, stareţul Mănăstirii Hodoş-Bodrog; părintele arhimandrit Nestor Iovan şi părintele arhid. Tiberiu Ardelean.

La momentul cuvenit, Chiriarhul a rostit cuvântul de învăţătură cu titlul: ,,Rânduiala sărbătorii” (cf. Evr. 2; Luca 1), adică în calendarul nostru ce împleteşte ciclul fix şi cel schimbător sau cel care priveşte spre Naşterea Domnului şi cel care are în vedere Învierea; căci şi coborârea lui Dumnezeu la firea umană, fără a se micşora, este spre jertfa pentru ridicarea celui căzut în moarte. Fiecare credincios este chemat să conlucreze cu harul lui Dumnezeu pentru dobândirea mântuirii, primind astfel ajutor în cele bune. Maica Domnului dă exemplul desăvârşit al acestei lucrări sfinte ca şi îndrumarea de a-l urma cu nădejdea împlinirii, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

Cu această ocazie Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a hirotonit întru preot pe diaconul Adrian Hanţiu, pe seama Parohiei Vânători, Protopopiatul Arad, iar pe monahul Veniamin Stan, vieţuitor la Mănăstirea Hodoş-Bodrog, l-a hirotonit ierodiacon.

Protos. Iustin Popovici

DSCF9356

DSCF9404

DSCF9437

DSCF9455

DSCF9470