Elevii din Şimand în pelerinaj la mănăstiri din Transilvania

În cadrul săptămânii “Şcoala altfel – Să ştii mai multe, să fii mai bun”, un grup de elevi de la Şcoala Gimnazială Şimand a participat la un pelerinaj la mânăstiri din Transilvania în cadrul parteneriatului încheiat între parohie şi şcoală. Pelerinajul a cuprins vizitarea Mânăstirii “Sfanta Cruce” din Oradea precum şi a mânăstirilor de la Nicula şi Floreşti din judeţul Cluj. La Mânăstirea Nicula, copii s-au putut închina icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului, intonând o priceasnă închinată Feciarei Maria. La Mânăstirea Floreşti, copiii au fost răsplătiţi cu câte o icoană a Sf. Ioan Rusul dar şi cu bucate de post oferite de către maica stareţă. Pelerinajul a urmărit a fi, şi în contextual anului omagial al educaţiei religioase a tineretului ortodox în Patriarhia Română, un moment de apropiere a tinerilor de viaţa dedicată slujirii lui Hristos şi a semenilor întâlnită în mânăstirile noastre.

Pelerinajul s-a realizat cu sprijinul şi pe cheltuiala Parohiei Ortodoxe Şimand cu bani obţinuţi din sponsorizarea de către o firmă. Copiii, cu vârste cuprinse între 10 si 14 ani, fac parte din corul Şcolii Gimnaziale, fiind insoţiţi în acest pelerinaj de cei care îndrumă şi coordonează activitatea corului, şi anume doamna Gosta Carmen, profesor de Religie ortodoxă la şcoala din Şimand şi Pr. Gosta Gabriel. Activitatea corului este cunoscută şi apreciată de către locuitorii comunei noastre, elevii susţinând cu prilejul sărbătorilor de iarnă un frumos concert de colinde atât în biserica parohială cât şi la Şcoala şi Primaria din localitate. De asemenea, corul a pregătit pentru Duminica Floriilor, un program deosebit pentru perioada pascală, program ce cuprinde atât lecturarea unor texte scripturistice cu referire la Patimile Domnului cât şi interpretarea unor cântări din Săptămâna Patimilor. Trebuie remarcat în chip deosebit efortul copiilor, care au ales să-şi petreacă timpul liber în alt fel decât în faţa calculatorului sau a televizorului, lucru lăudabil şi care poate deveni un exemplu şi pentru alţi tineri.

Prof. Gosta Carmen

IMG_20160418_150033

IMG_20160418_195245

IMG_20160424_130151