Sfântul Mare Mc. Gheorghe, prăznuit la Mănăstirea Feredeu din deal

În fiecare an, la data de 23 aprilie, când este prăznuit Sf. Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă, sute de credincioşi din Podgoria Aradului şi împrejurimi, îşi îndreptat paşii spre Mănăstirea Feredeu, din Protopopiatul Lipova. Sfânta Liturghie arhierească a fost săvârşită de către Întâistătătorul eparhiei, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Anul acesta sărbătoarea Sfântului Gheorghe a căzut în Sâmbăta lui Lazăr.

Cuvântul de învăţătură, rostit de Chiriarh, a fost pus sub titlul ,,Două nume din istoria biblică şi cea bisericească”, adică cinstite în această zi a Sâmbetei lui Lazăr şi sărbătorii Sfântului Gheorghe, desprinse din citirile zilei – paremiile Vecerniei şi pericopele apostolelor şi evangheliilor, în legătură cu sinaxarele celor doi aleşi – ca şi însemnătăţii pentru viaţa credincioşilor, îndeosebi ale celor care poartă numele respective, cu tâlcuirea lor – cel dintâi privind ajutorul lui Dumnezeu, iar celălalt ca lucrător al pământului, într-o împletire potrivită timpului însuşi al ţinerii – primăvara cu învierea şi reînnoirea firii. Imnografia, la fel, întregeşte însemnătatea zilei închinate atât Sâmbetei stâlpărilor, cât şi Sfântului Gheorghe, tipicul bisericesc, în desfăşurarea sa, dând fiecărui moment şi locul cuvenit,  a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

La finalul Sfintei Liturghii Înaltpreacuviosul Părinte arhim. Ilarion Tăucean, stareţul Sfintei Mănăstiri, a adus cuvânt de aleasă mulţumire Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, pentru prezenţa în mijlocul slujitorilor şi pelerinilor veniţi la această zi de praznic, precum şi pentru grija părintească care o are faţă de Mănăstirea Feredeu şi obştea ei.

Protos. Dr.  Iustin Popovici

IMG_20160423_093702

IMG_20160423_105242