SĂRBĂTOAREA IZVORUL TĂMĂDUIRII LA MĂNĂSTIREA ARAD-GAI

Sute de credincioşi arădeni au participat la sărbătoarea Izvorul Tămăduirii la Mănăstirea ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul” din cartierul arădean Gai.

În ziua praznicului Izvorul Tămăduirii chiriarhul arădenilor, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, a fost prezent în mijlocul obştii monahale şi a credincioşilor veniţi la sfânta mănăstire, săvârşind aici slujba de sfinţire a aghiasmei mici şi Sfânta Liturghie arhierească.

Cuvantul de învăţătură a fost pus sub titlul ,,La izvoarele milostivirii” (bazat pe citirile scripturistice ale praznicului: Fapte 2; Ioan 2), înțelegând pe însăși Maica Domnului pe care Biserica o cinsteste ca pe Maica vieții și la care credincioșii aleargă, mai ales în aceste zile ale Învierii și reînnoirii vieții lor, insistând asupra vindecărilor de boli trupești si sufletești, în vederea câștigării sănătății depline, promițătoare de împlinire a scopului omului pe pamant, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

La final, credincioşii prezenţi au luat apă sfinţită petru folosul duhovnicesc al lor şi al celor apropiaţi.

Protos. Iustin Popovici