FESTIVITATEA DE PREMIERE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX ARAD

Joi, 23 iunie 2016, în curtea Seminarului Teologic Ortodox din Arad, s-a desfăşurat festivitatea de premiere a elevilor seminarişti, în prezenţa Înaltpreacuviosului Părinte Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, delegat al Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, care este prezent la lucrările Sfântului şi Marelui Sinod din Creta, Grecia.

Cu bucurie au răspuns invitaţiei la serbarea şcolii noastre, Universitatea „Aurel Vlaicu” prin reprezentantul Facultăţii de Teologie Ortodoxă, Pr. Conf. dr. Lucian Farcaşiu, cu mesajul “stării integrale teologice a omului” şi Domnul comisar al IPJ Ştefan Troiac. 

Preacucernicul Părinte Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad a adresat cuvânt de beneventare oaspeţilor, elevilor şi părinţilor acestora, lăsând mai apoi diriginţii de la clasă să facă premierea elevilor seminarişti, care de-a lungul anului şcolar au obţinut rezultate bune şi foarte bune la învăţătură, în formarea lor de viitori slujitori ai altarelor şi de modele demne de urmat în societate.

Distinşii membri ai prezidiului au adresat, elevilor seminarişti şi dascălilor lor, gânduri de felicitare pentru toate realizările obţinute în acest an şcolar.

Festivitatea de premiere a elevilor seminarişti arădeni a fost încununată de cuvântul de binecuvântare din partea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, adresat de Înaltpreacuviosul Părinte Protos. Dr. Iustin Popovici, cuvânt pus sub semnul Mărturisitorilor Evangheliei lui Hristos. Buchetele de flori înmânate tuturor celor prezenţi, arată dragostea, admiraţia şi respectul pentru cei care au contribuit la formarea elevilor seminarişti din Arhiepiscopia Aradului.

Arhid. Asist. Univ. Drd. Tiberiu Ardelean

DSCN2883

DSCN3046

IMG_7095