Ultimul clopoţel la Seminarul Teologic Ortodox Arad

        Joi, 2 iunie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-au desfășurat festivitățile de absolvire pentru cea de-a XVIII – a generație de elevi seminariști.

După ce toți cei prezenți au intonat Imnul Învierii, Rugăciunea Domnească şi Imnul de Stat al României, în deschidere Părintele prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului arădean, a transmis mesajul de salut întregii asistențe și implicit cel de felicitare către absolvenții promoției 2016, după care, în auzul ultimului clinchet de clopoțel, absolvenților clasei a XII-a le-au fost înmânate diplomele de absolvire de către Arhid. prof. drd. Tiberiu Ardelean, dirigintele clasei a XII-a.

      S-au adresat, mai apoi, gândurile de felicitare și totodată de responsabilizare, absolvenților de către Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural şi delegat al  ÎPS dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului; Pr. Conf. Univ. Dr. Lucian Farcașiu, din partea Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din cadrul Universității „Aurel Vlaicu” Arad; D-na Conf. Univ. Dr. Florica Faur, din partea Universității de Vest „Vasile Goldiş” Arad; D-na Prof. Eugenia Groşan, directorul Colegiului Naţional „Elena Ghiba-Birta”, din Arad; dl. Bogdan Noghiu, reprezentantul primarului Aradului; domnul inspector Viorel Binchiciu, reprezentat al ISJ Arad.

În acordurile imnului academic Gaudeamus igitur s-a înfăptuit emoționantul moment de predare a cheii de către elevii clasei a XII-a însoțit de alocuțiunile celui mai merituos elev al clasei terminale Cătălin-Iulian Drăgan şi a reprezentantului clasei a XI-a, Răzvan Hobincu, cel care a preluat cheia responsabilităților elevilor generațiilor următoare.

Festivitatea s-a încheiat cu un mic concert susținut de corul Seminarului arădean, dirijat de prof. Ştefan-Adrian Bugyi.

        Arhid. Asist. Univ. Drd. Tiberiu Ardelean

 DSC_0001

DSC_0011

DSC_0023