Cerc pastoral – misionar în Parohia Mișca

În Duminica a patra după Rusalii preoții din cercul pastoral – misionar Chișineu-Criș, coordonați din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel, s-au întâlnit în Biserica ortodoxă din Mișca, unde în mijlocul credincioșilor veniți la rugăciune, cei 15 preoți prezenți au săvârșit Taina Sfântului Maslu.
La sfârşitul Sfintei Taine, părintele Gosta Gabriel de la parohia Șimand a rostit un frumos cuvânt de învăţătură, scoțând în evidență învățăturile religios morale care se desprind din pericopa evanghelică a acestei duminici și legătura acesteia cu pomenirea Sfinților Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic și pomenirea Sfântului Mucenic Emilian de la Durostorum, toate fiind dovezi clare ale păstrării unei credințe adevărate și a rugăciunii în comuniune, asemenea sutașului care s-a rugat pentru vindecarea slugii sale.
Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al  tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română”, noul preot paroh Vidican Nicolae Claudiu a susţinut în fața preoților, referatele având ca teme: Rolul major al preotului duhovnic la educarea religioasă a copiilor și tinerilor și Sfântul Antim Ivireanul- creator de limbă liturgică și de literatură oratorică, pe marginea cărora au urmat dezbateri şi luări de cuvânt şi din partea celorlalţi preoţi participanţi.
În finalul întâlnirii, preotul paroh a mulţumit preoților, credincioșilor și celor care s-au implicat în realizarea acestei seri duhovnicești. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Pr. Oprea Mihai, Parohia Țipari

image

image