Festivalul Românilor de Pretutindeni, ediția a VII-a, la Covăsânț, în Arhiepiscopia Aradului

În organizarea Parohiei Ortodoxe Române din Covăsânț, din cadrul Protopopiatului Lipova, Arhiepiscopia Aradului, duminică 21 august 2016, a avut loc cea de-a VII-a ediție a Festivalului Românilor de Pretutindeni, care se desfășoară anual în această localitate, într-un loc foarte frumos amenajat al Parohiei și care se numește „Tabăra Ortodoxă de Păstrare și Conservare a Tradițiilor Românești”.

Ediția din acest an a fost binecuvântată prin prezența și cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și Chiriarhul locului, a Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului și a Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria, care au participat la această manifestare împreună cu numeroși clerici din cele trei eparhii, între care s-a numărat și Părintele Boian Alexandrovici, Preot Paroh la Malainița și Protopop de Dacia Ripensis. Gazda și organizatorul întregii manifestări a fost Părintele Mihai Blaj, Paroh la Covăsânț și Consilier Economic al Episcopiei Aradului, care s-a preocupat foarte mult, de-a lungul timpului, atât de pastorația credincioșilor și tinerilor din parohia sa, cât și de formarea și dezvoltarea unor legături de suflet foarte frumoase și deosebit de importante cu tineri și credincioși români în special din jurul granițelor, din comunități istorice (Basarabia, Bucovina, Serbia, Ungaria și Bulgaria), dar și din alte părți (ca de pildă cei din Cehia și Slovacia).

Festivalul a fost organizat de Parohia Covăsânț împreună cu Asociația „Păstrătorii Tradițiilor Covăsânț”, având și sprijinul Departamentului Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni (DPRRP), din cadrul Ministerului Afacerilor de Externe Român, al Consiliului Județean Arad, al Centrului Cultural Județean Arad și al Arhiepiscopiei Aradului. Între oficialitățile care au mai luat parte la acest eveniment s-au numărat Domnul Adrian Lemeni, Profesor de Teologie la Facultatea de Teologie „Justinian Patriarhul” din București și fost Secretar de Stat pentru Culte, Domnul Deputat de Arad Dorel Căprar, Doamna Ramona Lile, Rectorul Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, reprezentanți ai Universității „Vasile Goldiș” din Arad, Domnul Bîlcea Ovidiu-Sergiu și Doamna Boghicevici Claudia, Vicepreședinți ai Consiliului Județean Arad, Doamna Eva Iova-Șimon, Directorul Săptămânalului „Foaia Românească” din Giula (Ungaria), ș.a.

Programul festivalului a cuprins dansuri și cântece populare, oferite de formații artistice din Basarabia (Ansamblul de tineret „Hora Horița” din Chișinău), din Serbia (din Timocul de Răsărit de la Lubnița, dar și din Banatul Istoric, de la Voivodina), din Bulgaria (Ansamblul „Veselie” din Vidin), cele trei formații de dansatori din Covăsânț (copii, tineri și profesioniști), Fanfara „Sunetul Aradului”, Orchestra „Rapsozii Zarandului” și renumitul taragotist Petrică Pașca, din Arad, având ca invitați de onoare și pe soliștii Tudor Furdui Iancu și Ovidiu Homorodean.

În total, la Covăsânț s-au adunat în jur de 100 de artiști, dansatori și cântăreți, de diferite vârste, care au reprezentat pe românii din jurul granițelor și pe cei din localitate și din județul Arad și care au făcut o adevărată sărbătoare a sufletului românesc în această frumoasă comună arădeană, pentru cei în jur de 1.500 de spectatori.

Ca de fiecare dată, artiștii români din jurul granițelor au venit la Covăsânț de vineri seara, au fost găzduiți la familii din localitate, au participat la slujba duminicală în biserica satului, au urcat în procesiune, îmbrăcați în costume populare și având în frunte icoana și tricolorul românesc, de la biserică și până la scena festivă din cadrul Taberei Ortodoxe de Păstrare și Conservare a Tradițiilor Românești, unde au și prezentat programele pregătite, care au adus multă bucurie în sufletele tuturor participanților. Între noutățile inedite și cu mare valoare emoțională a Festivalului s-a numărat și reînvierea obiceiului Călușarului, care a fost însușit de copii și tineri din Covăsânț de la cei doi cantori de 84 de ani, ai bisericii.

Din nou, Covăsânțul s-a transformat pentru câteva zile într-o adevărată capitală spirituală, artistică și culturală a Neamului Românesc, arătând încă o dată legăturile strânse care îi leagă pe români, dincolo de hotarele Țării și câteva dintre valorile lor de seamă, care trebuie conservate și transmise mai departe cu multă sârguință și prețuire.

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria

AFIS Festival Romani, 21 aug. 2016

15